System nakrokwiowy układania płyt warstwowych

W budownictwie mówi się coraz częściej o materiale, jakim jest poliuretan. Wykorzystywany jest on przede wszystkim do ocieplania budynków. Wcześniej stosowano głównie pianki poliuretanowe, czyli izolację natryskową. Teraz okazuje się, że lepszym wyborem będzie montaż płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym.

Brak mostków termicznych w termoizolacji płytami PIR

płyty pirWarto wspomnieć o cechach charakterystycznych tego materiału i jego zaletach. Ogromną zaletą płyt warstwowych jest to, że dzięki nim można wyeliminować mostki termiczne. Jak wiadomo, w izolacji mostki są niepożądane, ponieważ powodują zwiększone uciekanie ciepłego powietrza na zewnątrz budynku. Poliuretan doskonale chroni przed powstawaniem mostków i było to wiadome już wtedy, kiedy stosowano głównie pianki poliuretanowe natryskowe. Takie płyty pir także zabezpieczają przed tworzeniem mostków termicznych, bo doskonale do siebie pasują. Wiadomo, że zawilgocone ściany, zła termoizolacja dachu przyczyniają się do rozwoju grzybów i pleśni. Te z kolei negatywnie wpływają nie tylko na konstrukcję, ale również na zdrowie człowieka. Oprócz tego niewłaściwa termoizolacja budynku prowadzi do zwiększenia rachunków za ogrzewanie. Nikt nie chce płacić jeszcze wyższych rachunków za prąd, opał itd.! To wszystko jest zaś efektem występowania w budynku tzw. mostków termicznych. Są to po prostu szpary, wolne przestrzenie, przez które przepływa powietrze.

Zimą ciepło ucieka przez mostki termiczne na zewnątrz budynku, a latem z kolei wnika do środka budynku, przez co trudno wytrzymać wewnątrz – zwłaszcza w pomieszczeniach na poddaszu. Płyty warstwowe PIR zostały skonstruowane tak, że nakładają się na siebie idealnie. Zastosowano tutaj tzw. system nakrokwiowy. Płyty warstwowe układane są na zewnątrz konstrukcji dachu, dzięki czemu doskonale spełniają swoje funkcje.