Pas zabezpieczający – jaki wybrać?

Pasy transportowe stanowią jeden z kilku elementów, wykorzystywanych najczęściej do zabezpieczania transportowanych ładunków różnego typu o różnych wielkościach. Używany jest w wielu branżach. A więc z czego zbudowane są pasy bezpieczeństwa oraz jakie posiada zastosowanie?

Jak działa pas zabezpieczający?

pasy zawiesiaPasy bezpieczeństwa zwany też pasem transportowym, pasem mocującym załadunek to taśmy tkane jako element używany przez firmy z różnych branż. Taśmy te znajdują zastosowanie w przemyśle meblowym jako taśmy tapicerskie elastyczne i nieelastyczne, gumki lub lamówki. W kalewnictwie stosowane są taśmy nośne do toreb, plecaków, sprzętów sportowych i turystycznych. Taśmy tkane używane są do produkcji szelek lub pasów transportowych używanych w branży transportowej jako pasy bezpieczeństwa do zabezpieczenia przewożonego towaru. W branży budowlanej, dźwigowej, stalowej lub stoczniowej taśmy używane są do przenoszenia towaru z jednego miejsca do drugie na krótkich odcinkach. W wojsku produkowane są specjalistyczne taśmy min. do spadochronów, sprzętu wojskowego, umundurowania. Do produkcji taśm wykorzystuje się len, bawełnę, poliamid, poliester oraz polipropylen. Taśmy te mają wytrzymałość od 1 T do nawet 10 T. Odporne są na wilgoć, oleje, smary oraz szeroki zakres temperatur od -40C do +100 C. Przy produkcji takich pasy zawiesia ważne jest sprawdzenie właściwości i możliwości zastosowania takich pasów w prawdziwych warunkach pracy. Dlatego w tym celu przeprowadza się badania parametrów technicznych wyrobów włókienniczych w laboratorium metrologiczne lub w innych ośrodkach badawczych w zależności od potrzeb. Przy produkcji taśm mocujących ustala do jakie branży zostaną użyte dane taśmy, ustala się rodzaj włókien.

Taśmy tkane posiadają szeroki zakres użytkowania i zależny jest od branży. Ważne by powstała taśma odpowiadająca potrzebom, posiadała odpowiednie certyfikaty i atesty bezpieczeństwa, zapewniając tym samym najdłuższą wytrzymałość.