Kwiaty dawniej i dziś

Historia i znaczenie

Zwyczaj darowania kwiatów sięga prehistorii. Już Neateranki lubiały dostawać kwiaty od swoich mężczyzn. Świadczą o tym liczne rysunki naskalne w licznych jaskiniach rozsianych po całej Europie.

Kwiaty były też częstym podarunkiem dla osób zmarłych. Składane na grobach stanowiły wyraz szacunku i pamięci o zmarłym. Ślady kwiatów odnaleziono nawet w grobowcu Tutenchamona.

Bukiety używane są chętnie jako ozdoba wnętrz, a także wyraz uznania, np. dla nauczycielek w dowód ich uznania pracy zawodowej oraz wkład w wychowywanie dzieci. W niemalże we wszystkich kulturach kwiatami obdarowywane są panny młode w dniu zamążpójścia. Kwiaty dobre są na każdą okazję, np. imieniny, urodziny, przeprosiny. Czy po prostu, aby sprawić przyjemność kobiecie.

Bukieciarstwo jest sztuką układania kwiatów, która rozwija się już od starożytności. Rozwijała się głównie w dwóch kierunkach: dekoracyjnym (głównie w Europie) oraz symbolicznym (na dalekim wschodzie). Na Zachodzie zwracano uwagę głównie na ilość, barwność oraz piękno poszczególnych kwiatów. Na wschodzie zwracano również uwagę na takie elementy jak: liście, łodygi, gałęzie itp. Oparto całą strukturę na punktach symbolizujących niebo, ziemię i ludzkość. Sztuka taka najbardziej rozwinęła się w Japonii i została nazwana Ikebana. „Podstawowym celem układania kwiatów – który stoi ponad ich kształtem, kolorem i pięknem – jest wyrażenie zrozumienia dla kruchego życia maleńkiej rośliny i jej oczekiwania na swoją przyszłość. Ikebana jest tworzona w oparciu o szlachetną, duchową wymianę pomiędzy człowiekiem a rośliną” – Sen’ei Ikenobō.

Ikebana ma długą historię, która sięga około VIII wieku naszej ery. Jednak prawdziwy rozkwit sztuki datuje się na XIV wiek. Początkowo związana była z ofiarowywaniem kwiatów w świątyniach Buddy oraz zmarłym. Panuje też pogląd, że  w pradawnych czasach, jeszcze zanim w Japonii pojawił się Buddyzm, wykorzystywano kwiaty oraz gałązki do odwoływania się do nadrzędnych bóstw (Kami). Niektórzy sądzą, że tak jest również współcześnie. Tak czy inaczej można uznać, iż Japończycy mają szczególne zamiłowanie do kwiatów i bukietów. Dlatego nasza kwiaciarnia czerpie z filozofii wschodu pełnymi garściami i staramy się dostrzec głębię w tworzonych przez nas bukietach. Staramy się stworzyć harmonię pomiędzy ludźmi a naszymi kompozycjami. Dlatego iż uważamy, że sztuka Ikebana jest godna uwagi i słabo znana na Zachodzie.