Fornir kamienny

Grubość forniru kamiennego może być nawet taka jak przykładowej kartki papieru. Daje to niesamowite możliwości zastosowania tego typu materiału na wszelkiego rodzaju powierzchnie stałe. Zastosowanie go, może całkowicie odmienić każdy styl architektoniczny i sprawić, że spojrzymy na niego, jak na coś całkowicie nowego.

Jak zamontować taki fornir kamienny, skoro jest tak cienki?

montaż forniru kamiennegoOdpowiedni montaż forniru kamiennego odbywa się w kilku etapach. Na początku powinno być tzw. układanie wzoru. Należy pamiętać, że sam fornir jest stworzony przez naturę, ma różne wzory i barwy, a od człowieka zależy efekt końcowy. Jeśli odpowiednio ułożymy poszczególne części – efekt finalny może zaskoczyć. Kolejnym etapem będzie przygotowanie powierzchni do klejenia, którą należy odtłuścić i oczyścić. Następnie należy odpowiednio dociąć taki fornir. Jest on na tyle cienki, że mogą tutaj wystarczyć zwykłe nożyce. Ale użycie odpowiedniego elektronarzędzia będzie znacznie wygodniejsze. Trzeba pamiętać o założeniu maski, okularów, czy odpowiednich rękawic, ponieważ przy cięciu może unosić się pył z włókna szklanego. Trzeba też zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia w który jest cięty fornir kamienny. Po zakończeniu cięcia, zachodzi potrzeba użycia papieru ściernego, celem wygładzenia ciętej wcześniej powierzchni. Kolejnym etapem jest klejenie. Najlepiej użyć polimerowego kleju bezrozpuszczalnikowego. Jest on przeznaczony zarówno na zewnątrz, jak i do wewnętrznego stosowania.

Na koniec wystarczy odpowiedni docisk, aby wycisnąć nadmiar powietrza. Dociskamy fornir tak samo, jak przy montażu np. tapet na ścianę. Na koniec pozostaje impregnowanie, czyli zabezpieczanie powierzchni przeciwko wszelkim czynnikom zarówno atmosferycznym, jak i tym panującym wewnątrz domu.